O lewicy, krótko

Marcin napisał tekst, który choć krótki to w debacie o lewicy stanowi ważny i ciekawy głos. Zgadzam się, że problemem współczesności jest indywidualizm. Nie jestem jednak pewny, czy jest możliwe rewindykowanie jego sensu w imię prawdziwego indywidualizmu. Bo niby jak ów indywidualizm miałby wyglądać?

Zgadzam się też, że współczesna lewica jest libertariańska w swych fundamentach. Odgrywając rolę leninowskich pożytecznych idiotów niszczy wszelkie pozostałości solidarności społecznej. Przede wszystkim zaś – uwaga! to powiem ja – religię. Dziś żyjemy na społecznej pustyni, na której jedynymi oazami życia prawdziwie ludzkiego są jedynie są rodzina i związki przyjaźni. Rodzina tworzy jednak dziś jedynie świat prywatny, zaś przyjaźń nie może stać się podstawą żadnej politycznej wspólnoty.

I tutaj leży źródło mojej niezgody z Marcinem. Nie ma powrotu do przednowoczesnego świata, jakkolwiek mocno byśmy za nim nie tęsknili. Nie jest to możliwe z wielu powodów: kulturowych, ekonomicznych czy technologicznych. Miejmy nadzieję, że można osiągnąć coś więcej niż tylko zimne państwo dobrobytu. Być może warto ożywić ów etos lewicy, o którym pisał Mencwel, ową tradycję polskiej lewicy, lewicy Krzywickiego, Nałkowskiego, Abramowskiego, Kelles-Krauza, Korczaka, Brzozowskiego, bojowców, działaczy i bezimiennych członków Polskiej Partii Socjalistycznej. Lewicy, która była przecież i internacjonalistyczna, i osadzona w społecznym oraz historycznym konkrecie.

Informacje o vcxzzxcv

Amator dźwiękowego marginesu i muzyki popularnej, mainstreamowej literatury, prawie podróżnik. Z wykształcenia filozof.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „O lewicy, krótko

 1. anonimowa pisze:

  Uwielbiam czytać te wpisy …

 2. Dzięki za piękny polemiczny głos! 🙂

 3. angelika pisze:

  Nawet jeśli do końca nie rozumiem wszystkiego o czym pisze Pan Marcin,którego nie znam,jednak zgadzam się w pełni,bo wydaje mi się,ze rozumiem…lepiej bym tego sama nie ujęła!

 4. I had to discuss this unique article, “O lewicy, krótko
  | Krzysztof Kędziora” along with my best friends on facebook.
  Isimply wanted to spread your remarkable publishing!
  Thank you, Nannie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s